Napjaink mindennapos eleme a pet palack, amit általában szelektíven dobunk ki a hulladékgyűjtőbe, de megpróbálhatjuk a magunk módján újrahasznosítani.
Cégünk is és magán személyként magam is megpróbálom a zöldenergiát és az újrahasznosítást támogatni.
Amikor rájöttem, hogy a hajpántjaim úgy hevernek egymáson, hogy szinte lehetetlen kiválogatni, melyiket vegyem fel az adott ruhámhoz, el kezdtem keresgélni, hogyan is tárolhatnám őket. Így, a net segítségével szétnéztem, ekkor láttam, hogy árulnak henger alakú hajpánt tartót és ekkor jött az ötlet, hogy ezt én is meg tudom csinálni és még újra is hasznosíthatnék egy kicsit.
Az 1. képen mutatom a végeredményt, a következőkben pedig ennek az elkészítését fogom leírni, nem túl szakmai nyelven, hiszen csak hobbi varró vagyok.
Miután megcsináltad te is otthon, küld el nekünk emailben, nagyon szívesen megnéznénk a tiédet.
1. kép: Felakasztható végeredmény
2. kép: Hozzávalók
Hozzávalók:
- 1-2 db 1,5 literes üres pet palack (érdemes erősebb falú üveget választani erre a felhasználásra, hogy ne roppanjon könnyen össze)
- Bélésanyag (amilyen van otthon vagy a legolcsóbb amit anyagosnál lehet kapni)
- Egy nagyobb anyagvágó olló
- Tetszés szerint színes vagy mintás anyag
- Anyaghoz illő cérna
- Hajpánt (amivel ellenőrizzük a kellő méretet)
1.Lépések
Fogjuk a pet palackot és rátesszük a bélésanyagra. Általában a pet palack 35cm körül van, így alul felül 4-5 cm bélésanyagot hagyjunk rá. A bélés anyagot addig tekerjük a pet palackra, amíg olyan vastag nem lesz a henger alakunk, hogy a hajpánt kényelmesen ráfekszik anélkül, hogy leesne. A pet palack szájánál érdemes 2-3 réteggel többet tekerni a bélésanyagból. Ezt úgy tudjuk megtenni, hogy azon a részen elvágjuk az anyagot és oda tekerünk még egy kicsit, de annyira, hogy a többi részhez ne kerüljön plusz anyag.
Miután sikerült ezt a vastagságot elérnünk levágjuk a felesleges részeket. Oldalt és a két végén fehér vagy a színes cérnánkkal elvarrjuk annyira, hogy ne tudjon szétesni.
2. Lépések
Elővesszük a színes vagy mintás anyagunkat kiterítjük és rátesszük a henger alakú kispárnánkat. Ráhagyunk az anyagból a két szélén és körülötte is pont annyit, hogy kényelmesen össze lehessen varrni.
A varrás technikát mindenki azzal végezze, amivel tudja vagy szeretné.
Kész is van az első henger alakú hajpánt tartó. Ez után eldönthetjük, hogy elég nekünk egy darab vagy többet szeretnénk. Az enyém két részből állt.
3. Lépések
A felakasztáshoz készítsünk anyagból, vagy szalagból pántot a képen látható módon.
Itt mindenki magának kell, hogy lemérje milyen hosszú pántra van szüksége.
Ha csak 1 darab hengerünk van akkor 1 db hosszú anyagból elég elkészíteni ezt az akasztós részt.
Abban az esetben, ha több hengerünk van akkor lehet 1 db hosszú anyagból vagy 2 db rövidebb anyagból oldalra, és hozzá plusz egy átfogó rész felülre.
Az egyik megoldás az, hogy két oldalára felvarrjuk a különálló elemeket majd utána egy hosszabbat felülre az akasztáshoz. Itt fontos, megnézni milyen nagy legyen a táv a két henger között és azt is, hogy a felső henger fölött mennyire legyen hosszú a felakasztó rész.
A másik megoldásnál egy darab hosszú pántra lesz szükség, de fontos itt is jól lemérni, hogy milyen hosszúságra van szükségünk.
Varrjuk rá a tartó pántokat az oldalára és tegyük fel a hajpántokat a hengerekre. Miután mindennel végeztünk, keressük meg a legideálisabb helyet az elkészült hajpánt tartónknak.
Ui: A hengerek mérete nem kell, hogy megegyezzen, mert különböző méretűek lehetnek a hajpántok.